Мета вирощування винограду

author
0 minutes, 15 seconds Read

Багато садівників, закладаючи свій перший виноградник, серйозно підходять до питань облаштування шпалери, водопостачання виноградника, родючості грунту, схеми посадки. І далеко не завжди, і швидше навіть рідкість – правильний підхід до вибору сорту. Ми часто зустрічаємо в літературі опис окремих сортів. І найчастіше популярність сорту залежить від творчих здібностей і правдивості як оригинатора – виробника гібридної форми або сорту, так і від розсадниковода – виробника посадкового матеріалу. Наприклад, сухий опис з дещо заниженими характеристиками скромного селекціонера призводить до того, що ГФ незаслужено довго шукає визнання у виноградарів. Або ж, навпаки, розфуфирений піар посередньої гібридної форми призводить до її стрімкого, хоч і нетривалого, зльоту.

Я не можу однозначно відповісти, коли запитують, який сорт краще посадити. І завжди задаю декілька уточнюючих запитань. Основний з них – для яких цілей? Відповіді звучать найрізноманітніші:

  • Для промпосадки і заробітку на ягоді.
  • Ну, щоб сім’ї поїсти.
  • Щоб сусіди заздрили.
  • Щоб заробити надбавку до пенсії.
  • Для дачі, невибагливий.
  • Для вина і т.д.

Але зустрічаються і «мрійники», що бажають поєднати всі якості в одному сорті: «Мені щоб можна було і поїсти, і вино зробити; щоб краще, ніж у інших; щоб не прикривати на зиму і не обробляти; щоб були великі ягоди, як слива, і висока врожайність».

Відповідаю відразу – мисліть реально, ідеально-універсальних сортів немає. Тому перед закладанням нового виноградника, незалежно від того буде це 5-6 кущів або 500-600, потрібно визначитися з основною метою.

І так, найчастіше покупці називають такі цілі використання виноградника:

Для вирощування товарної ягоди з подальшою реалізацією. Це можуть бути як професіонали-ягідники, так і садівники-любителі, які прагнуть поліпшити своє матеріальне становище. Найбільш важливими факторами при підборі сортів тут є товарність ягоди (розмір, колір, форма), помірні грона (бажано кіло-півтора), високий коефіцієнт плодоносності пагонів і хороша транспортабельність. Сюди ж можна додати диковинні сорти – особливі, специфічні, що мають якусь видатну від’ємність від інших сортів.
Крім того, слід розуміти, що сорти прийдеться постійно оновлювати – перещипати на новіші. Селекція постійно розвивається, і ті сорти, що мали фурор на ринку 5 років тому, вже поступово втрачають свою цінність.
На сьогоднішній день я б відніс до них такі сорти як: Преображення та Лівія (вирощені в проходному кліматі при великій різниці в денних і нічних температурах), Анюта, Боготяновській, Тянь-Шань, Блек Глоуб, Пектораль, Вінк і кишмиші – Сентен’єл, Аттика, Коачелла, Аватар, Арарат, Аліса в країні чудес та багато інших.

Для домашнього споживання. Тут найчастіше акцентують увагу на смакових якостях і основну роль грають особливості смаку: мускат, аромат чайної троянди або жасмину, присмак шовковиці, чорноплідної горобини і т.д. Наприклад: улюбленець нашої сім’ї сорт Вальок володіє чудовим мускатом з дюшесними тонами. У кишмиша Венус (Венера) – чорноплідної горобини, у Смарагда – аромат жасмину. Кишмиш Рататуй має насичений смак карамелі. Сильний мускат є у Джини, Гурмана раннього, Гарольда, Рубіновий ювілею, Анюти, Ландишу (з ароматом однойменної квітки). Легкі мускатні тони прикрашають смак Лівії, Алекси ранньої, Мілани, кишмишу Сторіччя. Неперевершені тони тропічних фруктів притаманні лінійці сортів винограду селекції Японії, завезені кілька років назад в Україну це Голд фингер, Блек біт, Фуджі мінор, Горбі, Королева Ніна. Це сорти для гурманів.
Чимало є людей, яким мускати і всі сторонні присмаки в виноградній ягоді здаються зайві, тоді основний підбір йде як по консистенції м’якоті – хрустка, м’ясиста, соковита, так і за балансом кислота-цукор в смаку ягоди. Смачними та не нав’язливими є Січеслав, Айсар, Пектораль, тощо.

Нерідко буває, що основна мета – це похвалитися і здивувати друзів і знайомих. В такому випадку дуже важливий розмір ягоди і (або) чудернацька форма. Неймовірно великі ягоди винограду, що ростуть за парканом, надовго виводять сусіда з душевної рівноваги. Звичайно ж, для того, щоб виноград виглядав ефектно, доведеться потрудитися. Але праця, що приводить до досягнення мети, доставляє незабутнє задоволення. Сорти зі надкрупною і оригінальною ягодою – це: Манікюр фингер, Тянь-Шань, Велика, Аватар, Преображення, Січеслав, Монарх, Смарагд, Боготяновскій, Отаман, Фавор та ін.

Часто турботливі бабусі і дідусі садять виноград для своїх онуків. І, звичайно ж, для малюків потрібно вибирати безнасінні сорти. Причому зверніть увагу, що кишмиш бувають 4-х класів безнасінності. Перший найвищий клас безнасінності мають такі кишмиші, як Сторіччя, Коачелла, Осінній королівський, Рататуй, Хеллоуін, Аватар, Арарат, Щелкунчик, Аліса в країні чудес та ін.

Дачники нерідко просять сорти, що вимагають мінімального догляду. Сортів і ГФ винограду, з якими можна вчинити «посадив і забув» практично немає. Теоретично до них можна віднести сорти ізабельних групи – лабрускові. Це Екстра, кишмиш Катавба, Венус (Венера) і т.д. Вони досить стійкі в питаннях поливу і обробок, мають підвищену морозостійкість – не вимагають приховування на зиму, можуть стерпіти відсутність зелених операцій. Але навіть ці сорти, отримавши хоча б незначну увагу, проявлять себе з кращого боку.

Якщо ж Ви зможете приділити кущам трохи часу, я б рекомендував зупиниться на таких сортах як Алекса рання, Румба, Талісман, кишмиші Джой, Фейз, Хоуп, Юпітер. Такі сорти підійдуть як для дачників так і для зайнятих людей. При мінімальному догляді вони можуть порадувати Вас хорошим урожаєм і приємними смаковими якостями.

Технічні сорти – для вина і соку. Зустрічаються винороби-аматори, які примудряються зробити вино з столових сортів. Але все ж, щоб отримати гарне вино, потрібно використовувати спеціально виведені для цього сорти. В останні роки селекція дуже швидко просунулась в бік морозостійкості, тому я вважаю, що для домашнього виноробства є досить великий асортимент саме морозостійких сортів, щоб дозволити собі не вкривати технічний виноград на зиму. Червоні вина роблять з таких сортів як Маркетт, Сент кру, Красень, Маршал Фош, Фронтін’як, біле – Луїза Свенсон, Ла креснт, Лакросс,Прейрі стар та багато інших. У кожного з них є свої особливості і характеристики, тому тут підбір ведеться по індивідуальним бажанням щодо кінцевого продукту – сік, вино.

Колекція. Колекціонери – це окрема каста виноградарів, ці люди реально живуть виноградом, м’яко кажучи – «хворі ним» і знаходяться в постійному пошуку. Тут в пошані новинки, сорти і гібридні форми, що володіють якимись особливостями, які мають свою «родзинку» в смаку, розмірі, формі ягод, забарвленні, терміні дозрівання і т.д. Наприклад, що користуються великою популярністю завдяки своєму оригінальному забарвленню і формі ягоди, як Манікюр фингер. Або Вінк, Посмішка зі специфічною формою ягоди у вигляді дзвіночка, Рататуй – ​​з особливим неперевеншеним смаком, Тип ізюминки – з ягодою дивовижного забарвлення, тонкі «дамські пальчики» Голд Фінгера і т.д.

У переважній більшості випадків при підборі сортаменту так само не завадить звернути увагу на терміни дозрівання кожного сорту і враховувати цей фактор при складанні сортової карти. Наприклад, при ягідному напрямі непогано б підібрати сорти, що дозрівають в терміни коли на ринку найменше конкурентів або сорти з більш цікавою ягодою (колір, розмір) ніж у тих же конкурентів, що дасть Вам можливість при однакових затратах на вирощування отримати більш високий прибуток. При домашньому вирощуванні доцільно зробити добірку сортів з більш розтягнутими термінами дозрівання, для того, що б виноградний сезон починався якомога раніше і завершувався пізніше, утворюючи безперервний ягідний конвеєр. І т.д.

Отже, закладаючи новий виноградник і вибираючи потрібні сорти з величезного розмаїття, перш за все, потрібно виділити мету і підібрати відповідно до неї сорти або гібридні форми винограду, які будуть відповідати Вашим бажанням. Щоб витрачена праця і матеріальні засоби принесли бажаний результат і задоволення.

Сергій Гагін, Полтава.
www.solodki-grona.com
096-056-94-02, 095-048-78-27

Similar Posts