ВИНОГРАД НА АРЦІ

author
0 minutes, 2 seconds Read

Маю власну думку, що на арках, перголах, альтанках, тощо, потрібно вирощувати невкривні сорти. Але асортимент таких сортів дуже обмежений. Це переважно технічні (для соку та вина) сорти високої морозостійкості (до мінус 40 градусів С). Є невеликий вибів сортів з підвищеною морозостійкістю, але все ж таки ризикованою для нашої зони (Україна) – це столові сорти і кишмиші, з заявленою морозостійкістю -26…-27 °C. Якщо немає ніякої можливості вкривати виноград, або ж є бажання заплести ним альтанку чи навіс, то можна посадити і такі сорти. Будуть роки з “випадами” – неврожайні після суворих зим. Але краще так, ніж зовсім без винограду.

Та основна тема цієї статті – столовий укривний виноград на арці. Бо саме такий спосіб вирощування майже не займає місця на ділянці і дасть можливість поласувати власноруч вирощеними ягодами.

Так, якщо докласти зусиль, то можна отримати і холодок, і смачні ягоди на протязі всього літнього періоду. Складність полягає лише в тому, що ці сорти чи гібридні форми необхідно прикривати на зиму. Для виноградаря зі стажем прикривання куща не є проблемою і займає від 5 до 10 хвилин на один кущ. Але в даному випадку арка знаходиться на висоті 2 і більше метрів від землі, і, якщо направити виноградний рукав вертикально вгору, його неможливо буде нахилити для прикривання на зиму. Тому дуже важливо в даному випадку правильно вибрати місце посадки для виноградного куща. Коли ми розміщуємо кущі в рядах, ріст лози направляємо під нахилом в сторону подальшого укривання лози. Так само необхідно вчинити і при вирощуванні винограду на арці. Тобто кущ треба посадити в залежності від висоти арки на відстані не менше двох метрів від місцезнаходження арки, таким чином, щоб виноградна лоза йшла на арку під кутом не більше ніж 45 градусів. Тоді у Вас буде можливість підняти лозу на арку для плодоношення куща, а після осінньої обрізки, завдяки тому, що лозина знаходиться під нахилом, Ви без проблем знімете її з арки, покладете на землю і прикриєте на зиму. Не забувайте: чим більша відстань від арки до місця посадки куща тим краще. По-перше, чим довший рукав, тим менший кут згину лози при укриванні на зиму, а тобто і менший ризик зламати рукав. По-друге, в довгому рукаві – більший запас старої деревини, а як ми знаємо, стара деревина це комора поживних речовин. Тобто, кущ, який має довший рукав, матиме крупніші ягоди, крупніші грона, ягода більше набиратиме цукру.

Подібні арки можна розміщувати над гаражем, вольєрами, господарськими будівлями, а самі кущі посаджені, наприклад, понад парканом. При такому розміщенні кущ не займає зовсім родючої землі. Коли кущ підніметься поряд можна садити що завгодно: квіти картоплю, помідори і т.ін., оскільки корінь куща знаходиться на глибині 40 см. І якщо Ви будете саджати чи пересаджувати квіти чи вибирати картоплю, корінню Ви не зашкодите. Так, понад парканом, дотягуєте лозинку під кутом аж до арки, а вже зверху розправляєте лозу по всій площі арки. На арці бажано не залишати багато зеленої маси, бо якщо буде сполошний зелений палац, ягоді не вистачатиме сонця, і звісно, вона буде менше накопичувати цукор. При арочному розміщенні лози, сажати виноградні кущі можна і в повній тіні поза вольєрами та господарськими будівлями, де не ростуть інші сільськогосподарські культури. В цьому випадку необхідно сажати довгий саджанець, верхівка якого буде сягати сонячних променів. Лозу виводять над будівлею, створюючи «зелений дах». Таким чином, корінь знаходиться в тіні і не витісняє овочеві культури чи квіти, а листова маса – на сонці над спорудою і дає щедрий врожай. 

Добре ведуть себе на арці сильнорослі сорти та сорти, які люблять довге формування, яким в ряду мало місця, їм потрібна свобода. Є певна категорія сортів, які дають гарний врожай лише на арці, тобто при горизонтальному розміщенні лози. Це переважно азіати. Але трапляються і наші регіональні европейські сорти чи гібридні форми. Одним з яскравих прикладів є японський сорт Манікюр фінгер, який при нашому звичайному формуванні дає невеликий врожай, а на арці весь вкривається гронами.

Успіхів Вам і багатих врожаїв. 

Similar Posts